ERR.ee video | Risto Joost: võidab merelaul, mis on jõudnud end rahva hinge kõige rohkem söövitada ({{commentsTotal}})

Kammerorkestri peadirigent ja merelaulude žürii liige Risto Joost selgitas, miks merelaulud on eestlastele olulised ning kirjeldas, mis teeb ühe merelaulu heaks merelauluks.

"Merelaul eestlaste jaoks on eelkõige selline muusikaline hetk, mis seob ühte või teist inimest merega. Nii nagu meie merelaulude valikust välja tuli, siis alati ei peagi jutt käima merest. Kui sõnad "vesi" või "meri" on kasvõi korra juba mainitud, siis inimene seostab ka seda lugu konkreetselt merega," ütles Joost Menule.

Joost rõhutas, et Eesti on mereriik ja meri on osa meie päritolust. "Ma arvan, et see on iga Eesti inimese loomulik emotsionaalne osa, aga ka kuuluvustunne on kahtlemata seotud merega," lausus Joost.

Just merelaulu konkursil otsitaksegi Joosti hinnangul sellist populaarset merelaulu, mis seostuks inimestele merega või kodukohaga. "Neid lugusid on tõepoolest palju ja praegu valime me ikkagi eestikeelset merelaulu, aga merelaule kui selliseid on veelgi. Mina kui klassikalise muusika esindaja, samamoodi on meri olnud tohutuks inspiratsiooniallikaks väga paljudele klassikalistele heliloojatele," rääkis ta.

25 parimat merelaulu valis välja žürii, kuid lõpuvaliku teeb siiski publik. Joost jagas soovitusi, mida hea merelaulu puhul tähele peaks panema. "Igal lool on kaks komponenti. Inimestele jääb meelde meloodia, kui muusikaline alge on väga hea, siis see töötab. Teisest küljest jäävad sõnad meelde, kui seal on poeetiline kujund, mis kannab, siis jääb ka see domineerima, aga kõige parem on sümbioos. Kui igihaljas viis, mis assotsieerub mingi konkreetse pildiga, siis selle järgi on ka edetabeli tipp kujunemas," selgitas Joost, kes usub, et võitjaks saabki see laul, mis on jõudnud ennast rahva hinge kõige rohkem söövitada.

12 enim hääli kogunud laululud tulevad ettekandele suurejoonelisel galakontserdil, mis toimub 16. juulil kell 20.00 Lennusadamas ja on osa Tallinna merepäevade programmist. 

Laule loovad loovad heliloojad Tõnis ja Tõnu Kõrvits, Tomi Rahula ja Tauno Aints uued orkestriseaded ning lauludele puhuvad uue elu sisse tuntud Eesti artistid Lenna Kuurmaa, Robert Linna, Kadri Voorand, Lauri Õunapuu, Helen Lokuta ja Priit Volmer. Muusikat teeb Tallinna kammerorkester dirigent Risto Joosti juhendamisel. "Meie eesmärk on pakkuda rahvale värsket sissevaadet nendesse vanadesse ja uutesse lugudesse, mis on merega seotud," rääkis Joost.

Parima merelaulu poolt saad hääletada SIIN.Inimesed
Salvador Dali 1958. aastal.Salvador Dali 1958. aastal.
Hispaania kohus otsustas Salvador Dali surnukeha üles kaevata

Hispaania kohus tegi esmaspäeval otsuse, mille kohaselt kaevatakse üles 1989. aastal surnud kunstniku Salvador Dali maised jäänused.

elu
Keskaja päevad Tallinna vanalinnasKeskaja päevad Tallinna vanalinnas
Tallinna vanalinn muutub neljaks päevaks õitsvaks hansalinnaks

6.- 9.juulini AD 2017 toimuvad Tallinna vanalinnas XVIII keskaja päevad, mil Raekoja plats ja Niguliste kiriku ümbrus muutuvad õitsvaks hansalinnaks.

Tele/raadio
Viljandi KultuuriakadeemiaViljandi Kultuuriakadeemia
Uus lennusaade jõuab telerisse!

Sel kevadel lendab laia maailma õnne otsima Viljandi Kultuuriakadeemia 11. lend näitlejaid ja lavastajaid. See on erakordne kursus, sest esimest korda eesti teatriõppe ajaloos on üks kursus, kus pooled särasilmsed noored on eesti ja pooled vene emakeelega. ETV tegi saate sarjast "Lennud".