Eurovisiooni võitis Ukraina, teisele kohale tuli Austraalia ({{commentsTotal}})

{{1463265502000 | amCalendar}}

61. Eurovisiooni võitis Ukraina lauluga "1944". Ukraina esindaja Jamala kogus oma võistluslooga 534 punkti.

Teiseks jäi Austraalia esindaja Dami Im lauluga "Sound of Silence" kogudes 511 punkti. Venemaa esindaja Sergei Lazarev sai 491 punkti ja jäi kolmandaks.

Esikümnesse jõudis ka Leedu 200 punktiga. Läti kogus 132 punkti.

Lõpptulemus:

Jamala tegelik nimi on Susana Jamaladinova ja ta alustas oma muusikukarjääri 2005. aastal. Laul räägib krimmitatarlaste Stalini-aegsest küüditamisest. Lauljatar Jamala sõnul küüditati 1944. aastal Krimmist 240 000 tatarlase hulgas ka tema vaarema.

Stockholmis toimunud Eurovisiooni lauluvõistlust kandis üle ETV. Raadio 2-s oli showd võimalik kuulata Mart Juure ja Andrus Kivirähki kommentaaridega.

Juure ja Kivirähki märkused:

Mehed jagasid oma emotsioone suurfavoriitide kohta nagu Bulgaaria, Rootsi, Prantsusmaa, Venemaa ja Ukraina.

Näiteks Rootsi puhul tõid saatejuhid välja, et Frans meenutab looga "If I were sorry" Kuldse Trio laulu. "Muljed on sümpaatsed, sest see laul meenutas mulle ühe Kuldse Trio laulu ja Meisterjaani ka," lausus Juur.

Bulgaaria puhul kiitis Kivirähk lauljatari riietust. "Gootilik, selliseid riideid on väga raske õmmelda, mulle kohutavalt meeldib see laul," tõdes Kivirähk.

Ka Prantsusmaa laulja Amiri kohta jätkus Kivirähkil vaid kiidusõnu. "Mina olen elurõõmust nii võlutud, mis sellest poisist kiirgab, ta on niivõrd fantastiline," lausus Kivirähk. Juur oli loo puhul aga skeptilisem. "Ta tegi sellise suvalise eurokiunu, ma olen pettunud Prantsusmaa võimekuses," lisas Juur.

Venemaa esindajat Sergei Lazarevi võrdlesid mehed hoopis Peipsi kaluriga. "Peipsi kalur, kes on jäänud kalapüügiga hiljapeale. Need Peipsi kalurid ei õpi kunagi," kommenteeris Kivirähk stseeni, kus Lazarev virtuaalsel jääpangal seisis.

Ukraina laul oli aga nii Juure kui ka Kivirähki arvates sügava sisu tõttu kiidusõnu väärt. "Ukrainlane laulab väga kurva laulu aastast 1944. Mulle tegelikult meeldib selline asi, et on illalaa-trullalaa-felicita ja siis tuleb inimene, kes räägib, mis juhtus 1944 aastal krimmitatarlastega," ütles Juur.

Saatejuhid arvasid, et Eesti võiks järgmisel aastal eurolavale saata näiteks ajaloolase David Vseviovi. "Mulle südamest meeldib, kui inimesed räägivad, kes nad on, kust nad tulevad ja mis on nende ajaloos juhtunud. Ida-Euroopa riigid ei jäta oma joru ja see on väga vahva," kiitis Juur.

Oma arvamus oli saatejuhtidel ka popstaar Justin Timberlake'i etteaste kohta. "Huvitav, kui ta osaleks, kas ta võidaks Eurovisiooni. Ma ei arva üldse, et see kindel oleks, Eurovisioonimaitse on nii kummaline, hääletustulemused on nii veidrad sageli, et ta võib jääda viimaseks," lausus Kivirähk.

Toimetaja: Rutt ErnitsTerasmikrofoni pälvis Juss Haasma

Juba neljandat aastat jagab "Ringvaate" toimetus rahvusvahelise teatripäeva eel välja Terasmikrofoni preemia, mille pälvib nende saates põnevamaid intervjuusid andnud näitleja või lavastaja. Sel korral sai auhinna endale Juss Haasma.

Eesti passi saanud Ruslan Trochynskyi: ootasin sinist, aga on punane

Värskelt Eesti kodakondsuse saanud Ruslan Trochynskyi rääkis, kuidas on möödunud kaks kuud Eesti passiga.

Inimesed
Kohus saatis räppar Beebilõusta pooleks aastaks vangi

Harju maakohus mõistis Beebilõustana tuntud räppari Andrus Elbingu neljapäeval süüdi röövis ning karistas teda osaliselt reaalse vangistusega.

elu
Jõgeva padjalahingul loodetakse taas Guinnessi rekordit püstitada

Homme peetakse Jõgeval teist korda maha maailma suurim padjalahing.

Tele/raadio
"Plekktrumm" juhatab sisse Tartu ülikooli rektori valimise

27. märtsil on "Plekktrummis" külas Tartu ülikooli üliõpilaskonna esimees Reelika Alunurm, kellega räägitakse õppimise rollist tänapäeva üliõpilastele.

Eesti Laul
Ove Musting Zelmerlöwi numbrist: nii närvesöövat ülekannet ma ei mäletagi

Selle nädala lõpus jagatakse esmakordselt Eesti tele- ja filmiauhindu lisaks saatejuhtidele ja näitlejatele ka kaadri taha jäävatele inimestele, näiteks operaatoritele ja režissööridele. Parima režissööri auhinna nominent Ove Musting rääkis "Ringvaates" Måns Zelmerlöwi esinemise näitel Eesti Laulu režiitöö keerukustest.