Merekultuuriaasta maikuu rannaretked jõuavad Kundasse ja Purtsesse, Paldiskisse ja Pakrile ning Kihnu saarele ({{commentsTotal}})

Kunda tsemendivabriku hüdroelektrijaama hoone ja tamm
Kunda tsemendivabriku hüdroelektrijaama hoone ja tamm Autor/allikas: Meremuuseum

Maikuus toimub kolm merekultuuriaasta rannaretke - heidetakse pilk Kunda tööstuslinna ajaloole ja külastatakse Eesti ühte kaasaegseimat jahtsadamat, külastatakse sadamalinn Paldiskit ja Pakri poolsaart oma mitmekülgse merendus-, tööstus-, militaar- ja kunstiajalooga ning loodusega. Kuu viimane rannaretk toimub Kihnu saarel, kus peetakse maha üks vägev laeva pulm. 

14. mai. Rannaretk Kundas ja Purtses

Kunda ja Purtse rannaretk heidab pilgu Kunda tööstuslinna ajaloole ning annab võimaluse külastada Eesti ühte kaasaegseimat jahtsadamat. Purtse jahtsadam on sellel päeval kõigile huvilistele avatud. Kunda on Lääne-Virumaa kirdeosas paiknev sadama- ja tööstuslinn, mis on muutunud viimaste kümnenditega üha kaunimaks, säilitades seejuures omanäolist tööstuspärandit. Rannaretk saab alguse Kunda linna klubist, mis esialgselt oli ehitatud tsemenditehase direktori elamuks, kuid praegu täidab kogu piirkonna kultuurikeskuse ülesandeid. Päeva jooksul tutvutakse 1898. aastal ehitatud hüdroelektrijaama, Kunda sadama ja Kundast alguse saanud sõbrakaubandusega.

Kunda rannaretk on kõigile huvilistele tasuta, osalemiseks palutakse registreerida kuni 11. maini klubi@kunda.ee või telefonil 32 21 556

21. mai. Rannaretk Paldiskis ja Pakri poolsaarel

Sadamalinn Paldiski ja Pakri poolsaar on mitmekülgse merendus-, tööstus-, militaar- ja kunstiajalooga ning loodusega. Rannaretk algab kell 10 Keila kiriku platsilt ja lõpeb sealsamas orienteeruvalt kell 17. Retkel tehakse kõigepealt tutvust kahe sadamaga: AS-le Tallinna Sadam kuuluva Paldiski Lõunasadamaga ja Paldiski Sadamate AS-le kuuluva Paldiski Põhjasadamaga. Seejärel on aeg kunsti nautida ning suundutakse skulptor Amandus Adamsoni ateljeemuuseumisse. Vahepeal on supilõuna, mille järel algab Paldiski linnaekskursioon. Päev lõpetatakse sõiduga Pakri pankrannikule ja poolsaare tippu. Vahepeatuse virgutusvõimlemiseks ja looduse ilu imetlemiseks tehakse pangalt alla mere äärde viiva trepi juures.

Lisainformatsioon ja registreerumine telefonil 678 1668 või muuseum@hmk.ee

28. mai. Rannaretk Kihnu saarel

Merekultuuriaasta Kihnu rannaretk on pühendatud vanadele Kihnu laevaehitustraditsioonidele. Vanal ajal rõõmustati laeva valmimise üle terve kogukonnaga ja peeti maha üks vägev laeva pulm, kus pillimäng ja tantsulust kestis varajaste hommikutundideni. Et seda ammust traditsiooni meelde tuletada, korraldatakse rannaretkega koos üks suur laeva pulm. Esimest korda tuuakse laiale rahvale vaatamiseks välja paarimeetriline Kihnu kivilaev Altärä vähendatud mudel, mille ehitus sai teoks tänu 157 hooandjale. Altärä pulma tähistatakse üheskoos kihnlaste ja külalistega, keda tantsitab ansambel Tuulelõõtsutajad.

Lisainfo ja registreerumine: reet@kihnumereselts.ee või telefon 56301870

Merekultuuriaasta rannaretk on kogu Eesti rannikut ning saari hõlmav programm, mis jõuab igasse rannaalaga maakonda ning suurematele ja valikuliselt ka väiksematele saartele.

Toimetaja: Kerttu KaldojaInimesed
Londonis elav Peeter Rebane: kui oma käitumist muuta, muutub ka terrorism

Kontserdikorraldaja ja filmitegija Peeter Rebane on juba aastaid elanud Londonis ning tõdes, et viimase aja terrorilaine on suures osas meedia manipulatsioon inimeste hirmudega.

elu
Lugejavideo: suve algus tervitas kohtlajärvelasi rahega

Päev pärast astronoomilise suve algust tabas Kohtla-Järvet neljapäeva hommikul rahehoog, mis kattis maa ajutiselt valgeks.

Tele/raadio
Jaani eriJaani eri
Kuula järele: Eesti Popsi Jaani eri

Selle nädala raadiosaade "Eesti Pops" oli pühendatud jaanipühadele. Mikstuur on funktsionaalselt kasutatav kogu pühade vältel.