Haapsalus meenutati kultuuripäeval eestirootslaste pärandit ({{commentsTotal}})

Merekultuuriaastal Eesti meretraditsioone tutvustav rannaretke ürituste sari võttis hoo üles täna Haapsalus, kui Rannarootsi muuseumis peetud meeleolukal kultuuripäeval meenutati eestirootslaste pärandit, õnnitleti tänast sünnipäevalast Rootsi kuningat, mängiti pilli ja suitsetati kala.

Rannarootsi muuseumi hoovi rahvaga täitnud kultuuripäev algas õnnitluslauluga Rootsi kuningale, kes käis Haapsalus 1992. aastal ja naasis siia ka kümme aastat hiljem, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"2002. aastal oli kuningapaar külas Rannarootsi muuseumis ja avas Rannarootsi muuseumi põhinäituse, rannamemmede rannavaiba ja läbi aegade on kuninga fond toetanud pea kõiki eestirootsi alasid erinevate kultuuriväärtuste taastamisel-renoveerimisel," selgitas Rannarootsi muuseumi direktor Ülo Kalm.

Rootsi kuningast saab ühtlasi ka järgmine eestirootslaste kultuurikandja tiitli, Hans Pöhli medali, laureaat.

Kui pidulikum osa läbi sai, suundus rahvas tutvust tegema rannarootsi paadiehituskunsti viljadega. Ka Aibolandi nime kandnud Lääne-Eesti rannaaladel elanud inimeste järeltulijatel on soov eestirootsi kultuuri elus hoida.

"Nemad on oma kultuuri väga tähtsaks pidanud ja selle säilmeid kogunud ja on väga tänuväärne, et niisugune muuseum siin 20 aastat tagasi loodud ja tehtud sai," ütles rannarootsi juurtega läänlane Toivo Tomingas.

Loomulikult ei puudunud tänasest päevast ka ehedas suitsuahjus valminud kala, mis on juba viimased kuus aastat olnud muuseumi ürituste lahutamatu osa.

"Vana traditsiooni järgi suitsukala hakkas siit ahjust jälle tulema ja nii on see traditsioon nüüd igal aastal olnud, et kevadel me alustame jääräimega, siis tuleb tuulehaug ja augustis lestapäev," selgitas Rannarootsi muuseumi direktor Ülo Kalm.

Võimalus tuulehaugi maitsta on huvilistel juba kuu pärast, kui 28. mail peetakse Rannarootsi muuseumis tuulehaugi teemapäeva.

Toimetaja: Merili NaelTanel Padari uue loo autoriõigusi saab osta igaüks

Tanel Padar andis välja uue singli peakirjaga "Parem veelgi", mis ilmus koostöös värske Eesti start-upiga Fanvestory, kelle abiga saab igaüks Tanel Padari tegevust toetades loo erinevatest õigustest osa saada ja nii omakorda raha teenida.

Andra Teede: mina "Õnne 13" viimast osa kirjutama ei hakka

"Õnne 13" stsenarist Andra Teede tunnistas, et tema ülimenukal seriaalil "Õnne 13" lõppu ei näe.

Eurovisioon
EBU: Ukrainat ohustab Eurovisioonilt kõrvalejäämine

Euroopa Ringhäälingute Liidu (EBU) direktor kinnitas, et kui Ukrainaga ei jõuta kokkuleppele seoses Venemaa eurolauliku Julia Samoilova esinemisega, siis võivad Ukrainale kaasneda saktsioonid.

Inimesed
Stilist Gerly Tinn kaalukaotusest: ma kavatsen oma sünnikaalu saavutada

"Ringvaates" oli külas stilist Gerly Tinn, kes rääkis sellest, kuidas ta on tänaseks kaotanud kakskümmend kilo.

elu
"Ringvaade" maitses militaarmatkatoitu

Saates sai aimu, millised on moodsad Eestis toodetud, pakendatud ja disainitud toidukaubad, mis on mõeldud sõjaväelastele metsas tarbimiseks. Näiteks peedisupp fetajuustuga.

Tele/raadio
ETV ekraanile jõuab suurejooneline MustonenFest Tel Aviv 2017

ETV toob täna ekraanile rikkaliku saate muusikafestivalist MustonenFest Tel Aviv 2017.

Eesti Laul
Ove Musting Zelmerlöwi numbrist: nii närvesöövat ülekannet ma ei mäletagi

Selle nädala lõpus jagatakse esmakordselt Eesti tele- ja filmiauhindu lisaks saatejuhtidele ja näitlejatele ka kaadri taha jäävatele inimestele, näiteks operaatoritele ja režissööridele. Parima režissööri auhinna nominent Ove Musting rääkis "Ringvaates" Måns Zelmerlöwi esinemise näitel Eesti Laulu režiitöö keerukustest.