Haapsalus meenutati kultuuripäeval eestirootslaste pärandit ({{commentsTotal}})

Merekultuuriaastal Eesti meretraditsioone tutvustav rannaretke ürituste sari võttis hoo üles täna Haapsalus, kui Rannarootsi muuseumis peetud meeleolukal kultuuripäeval meenutati eestirootslaste pärandit, õnnitleti tänast sünnipäevalast Rootsi kuningat, mängiti pilli ja suitsetati kala.

Rannarootsi muuseumi hoovi rahvaga täitnud kultuuripäev algas õnnitluslauluga Rootsi kuningale, kes käis Haapsalus 1992. aastal ja naasis siia ka kümme aastat hiljem, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"2002. aastal oli kuningapaar külas Rannarootsi muuseumis ja avas Rannarootsi muuseumi põhinäituse, rannamemmede rannavaiba ja läbi aegade on kuninga fond toetanud pea kõiki eestirootsi alasid erinevate kultuuriväärtuste taastamisel-renoveerimisel," selgitas Rannarootsi muuseumi direktor Ülo Kalm.

Rootsi kuningast saab ühtlasi ka järgmine eestirootslaste kultuurikandja tiitli, Hans Pöhli medali, laureaat.

Kui pidulikum osa läbi sai, suundus rahvas tutvust tegema rannarootsi paadiehituskunsti viljadega. Ka Aibolandi nime kandnud Lääne-Eesti rannaaladel elanud inimeste järeltulijatel on soov eestirootsi kultuuri elus hoida.

"Nemad on oma kultuuri väga tähtsaks pidanud ja selle säilmeid kogunud ja on väga tänuväärne, et niisugune muuseum siin 20 aastat tagasi loodud ja tehtud sai," ütles rannarootsi juurtega läänlane Toivo Tomingas.

Loomulikult ei puudunud tänasest päevast ka ehedas suitsuahjus valminud kala, mis on juba viimased kuus aastat olnud muuseumi ürituste lahutamatu osa.

"Vana traditsiooni järgi suitsukala hakkas siit ahjust jälle tulema ja nii on see traditsioon nüüd igal aastal olnud, et kevadel me alustame jääräimega, siis tuleb tuulehaug ja augustis lestapäev," selgitas Rannarootsi muuseumi direktor Ülo Kalm.

Võimalus tuulehaugi maitsta on huvilistel juba kuu pärast, kui 28. mail peetakse Rannarootsi muuseumis tuulehaugi teemapäeva.

Toimetaja: Merili NaelInimesed
Heli LäätsHeli Lääts
Heli Lääts: kui hinges on kitsas, siis meri lohutab

Jaanipäeval 85aastaseks saav Heli Lääts ütles intervjuus Õhtulehele, et pole üle saanud abikaasa Peeter Sauli kaotusest kolm aastat tagasi ning et teda aitab meri.

elu
RobootikavõistlusRobootikavõistlus
Robotex jõuab esmakordselt Küprosele

Eeloleval esmaspäeval toimub tehnoloogiaalane kogupereüritus Robotex esmakordselt Küprose pealinnas Nicosias. Tegemist on esimese Robotexi üritusega väljapool Eestit.

Tele/raadio
Noorte laulu- ja tantsupidu 2011. aastal.Noorte laulu- ja tantsupidu 2011. aastal.
Noorte laulu- ja tantsupidu kajastatakse kõigis ERRi kanalites

Juuli algus toob ETV ekraanile XII noorte laulu- ja tantsupeo "Mina jään" ülekanded. 26. kuni 30. juunil on eetris traditsioonilised peo ettevalmistust näitavad 10-minutilised eelsaated "PEOLE!", mida juhivad Margus Saar, Anna Gavronski, Piret Järvis, Taavi Eilat ja väike Kase Kai Kihnust.