Juhan Lepasaar sai kätte Eerik Kumari looduspreemia juurde kuuluva kuldmärgi ({{commentsTotal}})

Teenekat loodusemeest Juhan Lepasaart võib pidada Eesti loodushoiu raudvaraks ning täna anti talle üle Eerik Kumari looduspreemia juurde kuuluv kuldmärk.

"Märk on väga väike. /.../ Siia juurde käib tänase keskkonnaministri tänukiri, et tõesti, ajalooline fakt on see, et tähele pandi inimest juba 1997. aastal. Panus on olnud Eesti rahva jaoks muljetavaldav, mis puudutab Eesti looduse hoidmist," rääkis keskkonnaminister Marko Pomerants "Aktuaalsele kaamerale".

Peatselt oma 95. sünnipäeva tähistav Juhan Lepasaar on avaldanud looduse teemadel sadu artikleid ja mitu looduseraamatut.

"Loodusega kooselamise oskus ja selle edasiandmise võime on minu meelest üks põhilisi asju, mida harva ette tuleb. Tema kirjutiste ja isikliku eeskuju ja õpetamise all on siitkandi inimesed saanud teada väga palju huvitavat, mis looduses üldse toimub," selgitas keskkonnaagentuuri eluslooduse osakonna juhataja Uudo Timm.

Juhan Lepasaare sõnul on tal looduse vaim. "See on mul lapsest peale, karjas käimisest peale. Mul on see vaim - looduse vaim. Eks see on inimesel antud kaasa. Üks on loodusemees, teine on laulumees - ma olen laulumees ka, muidu muusikamees ka," rääkis Lepasaar.

Ajastule iseloomulikult kujunes Lepasaare elutee keeruliseks.

"Üle ei jäänud muud kui läksime metsa. Ma olen kaks korda metsavend olnud. 1941 olin Muraka rabas ja siis, kujutage ette, 20 kraadi on külma ja käib haarang, punkris olla ei tohi, lähed metsa alla, teed metsa alla tule ja oled sääl tule ääres," meenutas ta.

Metsavenna-aastad panid küll aluse sinasõprusele loodusega kuid tõid kaasa vangipõlve vasekaevanduses.

"Ise ma mõtlesin kunagi, et kui ma elan 2000. aastani välja, aga nüüd on juba 2016. Ma imestan, et kuidas see võimalik on, kui palju mina olen kannatanud. Ma olen nagu mingisugune känd, see on omaette ime," arvas Lepasaar.

Toimetaja: Merili NaelInimesed
Salvador Dali 1958. aastal.Salvador Dali 1958. aastal.
Hispaania kohus otsustas Salvador Dali surnukeha üles kaevata

Hispaania kohus tegi esmaspäeval otsuse, mille kohaselt kaevatakse üles 1989. aastal surnud kunstniku Salvador Dali maised jäänused.

elu
Laulu- ja tantsupeolisi majutatakse 44 koolimajas

Laulu- ja tantsupeole saabunud lapsed ja noored ööbivad traditsiooniliselt Tallinna koolimajades. Enam kui 19 tuhat noort mahutatakse ära 44 Tallinna ja Harjumaa kooli.

Tele/raadio
KaameradKaamerad
ERR kuulutab välja konkursi uute portreefilmide tootmiseks

Eesti Rahvusringhääling koostöös Eesti Filmi Instituudi ja Eesti Kultuurkapitaliga kuulutab taas välja konkursi uute portreefilmide tootmiseks.