Lagle Parek rajab Eestisse kultuuriloolisi paiku tutvustava palverännutee ({{commentsTotal}})

Lagle Parek on Pirita kloostris nagu oma inimene. Hea meelega näitab ta külalistele selle hoone kaunemaid paiku, täna on ka tema kodu selles samas kloostris. Hetkel tegeleb ta kultuuriloolisi paiku tutvustava palverännutee rajamisega.

Eesti taasiseseisvumise järel oli ta siseminister, tee kloostrisse kulges üsna loomulikku rada pidi. "Elu vahel mängib erilised võimalused ja juhused kätte. Kui olin siseminister, siis minu ajale sattus Johannes Paulus II visiit Eestisse, enne seda käis siin Brignitiinide ordu ülem Tekla abtiss. Usuasjad on siseministri asjad, pidin teda vastu võtma." Pärast Eestis käiku oli abtiss vaimustuses. "Ta teatas kohe, et nad tulevad tagasi. Mina varsti astusin tagasi, siis oli mul aega aidata ajada kõiki neid asju, mida on ühel Eestisse tuleval organisatsioonil vaja," selgitas Parek saates "Prillitoos".

Nii sai Parek ema Teklaga suurteks sõpradeks. Kui klooster valmis sai, tehti talle ettepanek minna sinna elama.

Parek on enda sõnul ääretult usukaugest perekonnast. Tema ülesanne on kloostrit hallata. "Praegu on vähem vaja, aga kui tulevad täiesti uued inimesed, ega see pole kerge, Eestis asju ajada ja sisse elada."

Kogu elu on Lagle jaoks olnud kui üks palverännak. Oma unistuste sihtpunkti on ta jõudnud nüüd, mil on aega tegeleda südamelähedase teemaga. Nimelt rajab Lagle Parek Eestisse kultuuriloolisi paiku tutvustavat palverännuteed.

"Lapsena unistasin, et minust saab maadeuurija, elu läks teistmoodi, aga palverännakut ajades on kõige tähtsam see, et kultuuriloolised paigad on ära märgitud. Seal on tegelikult Eesti rahva areng peal. Selleks, et meie rahvas säiliks, on kõige tähtsam, et säilib tema kultuur. "

Idee tekkis sellest, et Eestis on kaks kohta, kus paavst on andnud õiguse müüa indulgentsi. Üks neist on Pirita klooster ja teine Vastseliina piiskopilinnus. Nii tekkiski idee need punktid omavahel ühendada.

Toimetaja: Jaanika Valk

Allikas: "Prillitoos""Kirsti elab Reykjavikis" peategelane rääkis elust Islandil: see on haldjamaa

Jarek Kasari laulu "Kirsti elab Reykjavikis" peategelane Kirsti Villard rääkis oma elust Islandil ja kirjeldas, kuidas sündis temast rääkiv lugu.

Aivar Mäe: ma olin halb laps

Rahvusooper Estonia juht Aivar Mäe avaldas, et oli nooruses halb laps, kelle pärast ema tihti koolis pidi käima.

Inimesed
Mart Helme mälu pandi otse-eetris proovile

"Vikerhommiku" saatejuht Taavi Libe valis eelmise nädala riigikogu istungitest kolme riigikogulase tsitaadid, et testida, kas EKRE esimees Mart Helme tunneb oma kolleegid kõigest hääle põhjal ära.

elu
Raua tänava saun tähistas 80. sünnipäeva

Tallinna üks vanemaid järjepidevalt tegutsenud avalikke saunu tähistas laupäeval 80. sünnipäeva ja sel puhul oli saunapäev veidi pidulikum.

Tele/raadio
"Meediatund" arutleb parem- ja vasakpoolsuse üle meedias

"Meediatund" toob täna raadioeetrisse parem- ja vasakpoolsuse meedias.

Eesti Laul
Ove Musting Zelmerlöwi numbrist: nii närvesöövat ülekannet ma ei mäletagi

Selle nädala lõpus jagatakse esmakordselt Eesti tele- ja filmiauhindu lisaks saatejuhtidele ja näitlejatele ka kaadri taha jäävatele inimestele, näiteks operaatoritele ja režissööridele. Parima režissööri auhinna nominent Ove Musting rääkis "Ringvaates" Måns Zelmerlöwi esinemise näitel Eesti Laulu režiitöö keerukustest.