Teadur Allan Vurma: Rolf Roosalu hääle tugevus on naisooperilaulja tasemel ({{commentsTotal}})

Laupäeval 16. aprillil tähistatakse rahvusvahelist häälepäeva, mille raames saatis "Ringvaade" ühe eesti parima laulja Rolf Roosalu ainulaadsete masinate alla, et uurida kui hea hääl tal ikka on.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias töötab teadur ja kauaaegne koorilaulja Allan Vurma, kelle käsutuses on Eestis ainulaadsed masinad hääle uurimiseks, millega saab kaardistada hääle ulatust ja tämbrit, võimet laulda vaikselt ja kõvasti, uurida millised ülemhelid on inimese hääles ning kuidas töötavad häälepaelad.

Eesti Filharmooni Kammerkoor, mille kauaaegne liige Allan Vurma on, annab homme Kultuurikatlas ka kontserdi rahvusvahelisel häälepäeva puhul, kus on kavas Arvo Pärt, Märt-Matis Lill, Helena Tulve ja teiste huvitavalt kõlavate heliloojate looming.

Rolf Roosalu sõnul on ta häälepaelu uuritud ka varem ning öeldud, et tal on väga pikad häälepaelad.

"Mida me püüame teha on hääleulatuse ehk profiili mõõtmine. Selleks pannakse pähe võru, mis hoiab kahte mikrofoni, neid on kaks, sest laulja hääl võib olla väga vaikne kui ka väga vali," seletas Allan Vurma.

Allan Vurma pidas Rolf Roosalu hääle muljetavaldavaks. "Klassika meeslauljad nii kõrgele kohe kindlasti ei laula. Hääle tugevus on siin kuskil 120 detsibelli, tipp-naisooperilauljatel on 120 ja natukene peale."

Toimetaja: Jaanika ValkInimesed
Heli LäätsHeli Lääts
Heli Lääts: kui hinges on kitsas, siis meri lohutab

Jaanipäeval 85aastaseks saav Heli Lääts ütles intervjuus Õhtulehele, et pole üle saanud abikaasa Peeter Sauli kaotusest kolm aastat tagasi ning et teda aitab meri.

elu
RobootikavõistlusRobootikavõistlus
Robotex jõuab esmakordselt Küprosele

Eeloleval esmaspäeval toimub tehnoloogiaalane kogupereüritus Robotex esmakordselt Küprose pealinnas Nicosias. Tegemist on esimese Robotexi üritusega väljapool Eestit.

Tele/raadio
Noorte laulu- ja tantsupidu 2011. aastal.Noorte laulu- ja tantsupidu 2011. aastal.
Noorte laulu- ja tantsupidu kajastatakse kõigis ERRi kanalites

Juuli algus toob ETV ekraanile XII noorte laulu- ja tantsupeo "Mina jään" ülekanded. 26. kuni 30. juunil on eetris traditsioonilised peo ettevalmistust näitavad 10-minutilised eelsaated "PEOLE!", mida juhivad Margus Saar, Anna Gavronski, Piret Järvis, Taavi Eilat ja väike Kase Kai Kihnust.