Teadur Allan Vurma: Rolf Roosalu hääle tugevus on naisooperilaulja tasemel ({{commentsTotal}})

Laupäeval 16. aprillil tähistatakse rahvusvahelist häälepäeva, mille raames saatis "Ringvaade" ühe eesti parima laulja Rolf Roosalu ainulaadsete masinate alla, et uurida kui hea hääl tal ikka on.

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias töötab teadur ja kauaaegne koorilaulja Allan Vurma, kelle käsutuses on Eestis ainulaadsed masinad hääle uurimiseks, millega saab kaardistada hääle ulatust ja tämbrit, võimet laulda vaikselt ja kõvasti, uurida millised ülemhelid on inimese hääles ning kuidas töötavad häälepaelad.

Eesti Filharmooni Kammerkoor, mille kauaaegne liige Allan Vurma on, annab homme Kultuurikatlas ka kontserdi rahvusvahelisel häälepäeva puhul, kus on kavas Arvo Pärt, Märt-Matis Lill, Helena Tulve ja teiste huvitavalt kõlavate heliloojate looming.

Rolf Roosalu sõnul on ta häälepaelu uuritud ka varem ning öeldud, et tal on väga pikad häälepaelad.

"Mida me püüame teha on hääleulatuse ehk profiili mõõtmine. Selleks pannakse pähe võru, mis hoiab kahte mikrofoni, neid on kaks, sest laulja hääl võib olla väga vaikne kui ka väga vali," seletas Allan Vurma.

Allan Vurma pidas Rolf Roosalu hääle muljetavaldavaks. "Klassika meeslauljad nii kõrgele kohe kindlasti ei laula. Hääle tugevus on siin kuskil 120 detsibelli, tipp-naisooperilauljatel on 120 ja natukene peale."

Toimetaja: Jaanika ValkTanel Padari uue loo autoriõigusi saab osta igaüks

Tanel Padar andis välja uue singli peakirjaga "Parem veelgi", mis ilmus koostöös värske Eesti start-upiga Fanvestory, kelle abiga saab igaüks Tanel Padari tegevust toetades loo erinevatest õigustest osa saada ja nii omakorda raha teenida.

Andra Teede: mina "Õnne 13" viimast osa kirjutama ei hakka

"Õnne 13" stsenarist Andra Teede tunnistas, et tema ülimenukal seriaalil "Õnne 13" lõppu ei näe.

Eurovisioon
EBU: Ukrainat ohustab Eurovisioonilt kõrvalejäämine

Euroopa Ringhäälingute Liidu (EBU) direktor kinnitas, et kui Ukrainaga ei jõuta kokkuleppele seoses Venemaa eurolauliku Julia Samoilova esinemisega, siis võivad Ukrainale kaasneda saktsioonid.

Inimesed
Stilist Gerly Tinn kaalukaotusest: ma kavatsen oma sünnikaalu saavutada

"Ringvaates" oli külas stilist Gerly Tinn, kes rääkis sellest, kuidas ta on tänaseks kaotanud kakskümmend kilo.

elu
"Ringvaade" maitses militaarmatkatoitu

Saates sai aimu, millised on moodsad Eestis toodetud, pakendatud ja disainitud toidukaubad, mis on mõeldud sõjaväelastele metsas tarbimiseks. Näiteks peedisupp fetajuustuga.

Tele/raadio
ETV ekraanile jõuab suurejooneline MustonenFest Tel Aviv 2017

ETV toob täna ekraanile rikkaliku saate muusikafestivalist MustonenFest Tel Aviv 2017.

Eesti Laul
Ove Musting Zelmerlöwi numbrist: nii närvesöövat ülekannet ma ei mäletagi

Selle nädala lõpus jagatakse esmakordselt Eesti tele- ja filmiauhindu lisaks saatejuhtidele ja näitlejatele ka kaadri taha jäävatele inimestele, näiteks operaatoritele ja režissööridele. Parima režissööri auhinna nominent Ove Musting rääkis "Ringvaates" Måns Zelmerlöwi esinemise näitel Eesti Laulu režiitöö keerukustest.