Eestis avati huumoripärandit talletav muuseum ({{commentsTotal}})

{{1459495894000 | amCalendar}}

Mittetulundusühingud Eesti huumoriliit ja Purculi asutasid Eesti huumorimuuseumi, mis talletab Eesti huumoripärandit.

Raplamaal Purkus asuvas Eesti huumorimuuseumis kogutakse, säilitatakse ja eksponeeritakse Eesti huumoritemaatikaga seonduvat, muuseumis korraldatakse ka huumoriõhtuid ning karikatuuride ja saržide töötubasid, vahendasid ERR- i raadiouudised ja "Aktuaalne kaamera".

Huumorimuuseumi idee sündis karikaturist Heiki Maibergil seitsme aasta eest "Teeme Ära" raames peetud mõttetalgutel. Juba varasemast oli talle silma jäänud Raplamaal Purkus asuv endine koolimaja, mille ühes tiivas oli piisavalt vaba ruumi. Sellest ajast peale on seal korraldatud arvukalt karikatuurinäitusi ja huumoriõhtuid. Nüüd anti asjale ametlik käik ja asutati Eesti Huumorimuuseum.

"Huumoriliidu esimees Andrus Tamm helistas mulle ja ütles, et kuna raadios öeldi ka maha, et täna asutatakse Huumoriliidu ja MTÜ Purculi poolt Huumorimuuseum, siis paljud on võtnud seda aprillinaljana, aga tegelikult tuleb ikka täitsa tõsine muuseum siia," kinnitas Maiberg.

Huumoriliidu esimees Andrus Tamm ütles, et kogutud on palju temaatilist materjali, eelkõige karikatuure ja nüüd tehakse see kõik ametlikuks.

"Õnneks on vallavalitsuse poolt lubatud kasutada Purku koolimaja ühte tiiba, kus me oleme korraldanud näituseid, aga nüüd saame uhkema nimetusega selle tööle panna nagu Eesti huumorimuuseum," ütles Tamm.

Aastatega on Maibergi sõnul kokku kogutud üle 2000 töö. Tamme sõnul saab lisaks karikatuuridele muuseumis näha audiovideoid ja naljakamaid skulptuure. "Kõik, mis on seotud huumoriga, eelkõige Eesti huumoriga, on meie huvisfääris," selgitas Tamm.

Ta lisas, et kuna muuseum on veel algusjärgus, ei ole kõiki ideid kohe ära teha võimalik, sest finantsid seavad oma piirangu. "Ta on eraalgatuslik asi ja kogu see huumor tuleb eraisikute käest, kes on nõus lahkelt jagama. Siin on näiteks endine Pikkeri peatoimetaja Koržets andnud midagi ja nimekiri on päris korralik," kinnitas ta.

Tamm lisas, et on ka ise suur huumorikoguja. "Minu isiklikus kollektsioonis on üks haruldane Eesti naljandite raamat aastast 1895. Rääkimata kõik huumoriajakirjad Kratt, Sädemed ja mis iganes veel," loetles ta.

Humoorikate ürituste sari, mis Purku rahvale pimedatel talvekuudel meelelahutust toob, peab suviti küll puhkust, aga muuseumi saab külastada aastaringselt. Selleks tuleb vaid vastavast soovist teada anda.

MTÜ Purculi on kogunud alates 2010. aastast naljasõprade toel Eesti humoristide ja karikaturistide loomingut. Hetkel on kogutud umbes 2000 originaalkarikatuuri 80 karikaturistilt ja lisaks veel palju muud huumoriga seotud materjali.

Toimetaja: Rutt Ernits, Merili Nael"Kirsti elab Reykjavikis" peategelane rääkis elust Islandil: see on haldjamaa

Jarek Kasari laulu "Kirsti elab Reykjavikis" peategelane Kirsti Villard rääkis oma elust Islandil ja kirjeldas, kuidas sündis temast rääkiv lugu.

Aivar Mäe: ma olin halb laps

Rahvusooper Estonia juht Aivar Mäe avaldas, et oli nooruses halb laps, kelle pärast ema tihti koolis pidi käima.

Inimesed
Mart Helme mälu pandi otse-eetris proovile

"Vikerhommiku" saatejuht Taavi Libe valis eelmise nädala riigikogu istungitest kolme riigikogulase tsitaadid, et testida, kas EKRE esimees Mart Helme tunneb oma kolleegid kõigest hääle põhjal ära.

elu
Raua tänava saun tähistas 80. sünnipäeva

Tallinna üks vanemaid järjepidevalt tegutsenud avalikke saunu tähistas laupäeval 80. sünnipäeva ja sel puhul oli saunapäev veidi pidulikum.

Tele/raadio
"Meediatund" arutleb parem- ja vasakpoolsuse üle meedias

"Meediatund" toob täna raadioeetrisse parem- ja vasakpoolsuse meedias.

Eesti Laul
Ove Musting Zelmerlöwi numbrist: nii närvesöövat ülekannet ma ei mäletagi

Selle nädala lõpus jagatakse esmakordselt Eesti tele- ja filmiauhindu lisaks saatejuhtidele ja näitlejatele ka kaadri taha jäävatele inimestele, näiteks operaatoritele ja režissööridele. Parima režissööri auhinna nominent Ove Musting rääkis "Ringvaates" Måns Zelmerlöwi esinemise näitel Eesti Laulu režiitöö keerukustest.