Näitleja Margus Prangel otsib kurgulaulust harmooniat ({{commentsTotal}})

Kaks Margust, Margus Prangel ja Margus Mitt on avastanud põneva ning ürgse laulmisstiili, mida nimetatakse kurgulauluks.

"Kurgulaulu eemärk on harmoonia loomine ja läbi selle elukvaliteedi tõstmine, seda võib teha ükskõik kes," selgitas Prangel ETV saates "Ringvaade".

Ta lisas, et kurgulaul koosneb ülehelidest, mille puhul lauldakse üht heli, kuid sinna peale hakkab end laulma mingi muu heli. Kurgulaul võib kesta lausa tund aega ning seda saab esitada ühiselt. Ühtlasi on mõne kurgulaulu puhul kuulda ka konkreetseid sõnu. "Sõnad tegelikult on olemas, Tiibeti mungad laulavad templis sõnadega hästi madalalt," selgitas Mitt.

Prangel, kes on ise Tiibetis käinud, lisas, et kurgulaulu üks eesmärk on tervendamine ja harmoniseerimine. Teadlased on vaadelnud kurgulauljaid röntgenikiirte all ja tuvastanud, et laulja kurk võtab laulmise ajal täpselt sellise kuju nagu see oli ürgaja inimesel.

Laulmine toimub aga puhtast südamest ning tehnika pole Prangli sõnul oluline. "Siis, kui ma laulan, pärast seda ma istun vaikuses ja siis lasen sellel settida ja elu järgmine samm settib sinna pinnale," rääkis Prangel, kuidas kurgulaul temale mõjub.

30. ja 31. märtsil tuleb Eestisse esinema ka Radik Tyulyush, maailma kuulsaima kõrilauluansambli Huun HuurTu liige. "Tema on päris autentne, maast madalast laulnud, meditsiiniharidusega ja mitmekordse muusikalise kõrgharidusega," rääkis Prangel maailma parimast kurgulauljast.

Kontserdile teevad kümneminutilise eelsoojenduse ka Margus Prangel ja kontserdi korraldaja Margus Mitt.

Toimetaja: Rutt Ernits"Kirsti elab Reykjavikis" peategelane rääkis elust Islandil: see on haldjamaa

Jarek Kasari laulu "Kirsti elab Reykjavikis" peategelane Kirsti Villard rääkis oma elust Islandil ja kirjeldas, kuidas sündis temast rääkiv lugu.

Aivar Mäe: ma olin halb laps

Rahvusooper Estonia juht Aivar Mäe avaldas, et oli nooruses halb laps, kelle pärast ema tihti koolis pidi käima.

Inimesed
Mart Helme mälu pandi otse-eetris proovile

"Vikerhommiku" saatejuht Taavi Libe valis eelmise nädala riigikogu istungitest kolme riigikogulase tsitaadid, et testida, kas EKRE esimees Mart Helme tunneb oma kolleegid kõigest hääle põhjal ära.

elu
Raua tänava saun tähistas 80. sünnipäeva

Tallinna üks vanemaid järjepidevalt tegutsenud avalikke saunu tähistas laupäeval 80. sünnipäeva ja sel puhul oli saunapäev veidi pidulikum.

Tele/raadio
"Meediatund" arutleb parem- ja vasakpoolsuse üle meedias

"Meediatund" toob täna raadioeetrisse parem- ja vasakpoolsuse meedias.

Eesti Laul
Ove Musting Zelmerlöwi numbrist: nii närvesöövat ülekannet ma ei mäletagi

Selle nädala lõpus jagatakse esmakordselt Eesti tele- ja filmiauhindu lisaks saatejuhtidele ja näitlejatele ka kaadri taha jäävatele inimestele, näiteks operaatoritele ja režissööridele. Parima režissööri auhinna nominent Ove Musting rääkis "Ringvaates" Måns Zelmerlöwi esinemise näitel Eesti Laulu režiitöö keerukustest.