"Aktuaalne kaamera" 60| Meenutuskaadrid 1992. aasta rahareformist ({{commentsTotal}})

"Aktuaalne kaamera" meenutas sünnipäevanädalal 24-aasta tagust rahareformi, millest võtsid osa pea kõik eestimaalased ja mida tulid kajastama ka ajakirjanikud piiri tagant.

20. juuni 1992. Kell on 8.08.

Rahavahetamise punkti avamiseni Raua tn 21. keskkoolis on veel aega üle 50 minuti. Järjekord tundus olevat juba mitukümmend inimest pikk, ehkki sellist tormi ja tungi, nagu oodati, siiski ei tulnud.

"Aktuaalse kaamera" toimetajad olid ise sama ärevil kui kõik teisedki, kuid ei näidanud seda välja. Kolme päeva jooksul vahetasid Eesti inimesed oma ette nähtud 1500 rubla 150 krooni vastu.

Kellel oli lääne valuutat, vahetas ka seda või siis jättis igaks juhuks alles - mine tea, kauaks seda krooni on. Kroon aga jäi.

"Aktuaalse kaamera" endine ajakirjanik Kalev Vapper meenutas, et oma raha üle rõõmustati väga: "Mäletan ka seda ilusat päeva, kui see rahareformi otsus tuli - siis ma olin just AK vastutav toimetaja ja lugesin selle uudise rahvale ette."

Eesti rahareformi kajastasid ka välisajakirjanikud - nende seas Deutsche Welle Moskva korrespondent Frank Höfling, kes luges 22. juuni uudistesse järgmist: " Kuus miljardit rubla on viimase kahe päeva jooksul ringlusest kõrvaldatud. Sellele lisandub seni veel avaldamata summa välisvaluutas, mis pidavat ootusi kaugelt ületama. Seega on rahareform täielikult õnnestunud."

Höfling lisasa aga küsimuse: mis juhtub palkadega? Siiski kuulus ta tollal nende hulka, kes rahareformi õnnestumiseks pidas.

Tänagi Deutsche Welle juures töötav Höfling selgitas, et optimismiks andis põhjust inimeste reaktsioon: uus raha võeti hea meelega omaks.

"Eesti valis tookord valuutakomitee süsteemi - fikseeritud vahetuskursi ankurvaluuta - Saksa Marga suhtes. Selline süsteem saab komistada ainult ühe takistuse otsa - see on usaldus. Kui inimesed, majandus ja finantsmaailm seda raha ei usalda, on rahareform ebaõnnestunud. Mulle jäi tookord mulje, et seda raha usaldatakse piiritult. Inimesed võtavad selle omaks, majandus samuti," selgitas Höfling täna.

Ta töötab ja elab praegu Bulgaarias. Ka Bulgaarias on olnud Eesti samaväärne õnnestunud rahareform.

Toimetaja: Greete PalmisteInimesed
Salvador Dali 1958. aastal.Salvador Dali 1958. aastal.
Hispaania kohus otsustas Salvador Dali surnukeha üles kaevata

Hispaania kohus tegi esmaspäeval otsuse, mille kohaselt kaevatakse üles 1989. aastal surnud kunstniku Salvador Dali maised jäänused.

elu
Keskaja päevad Tallinna vanalinnasKeskaja päevad Tallinna vanalinnas
Tallinna vanalinn muutub neljaks päevaks õitsvaks hansalinnaks

6.- 9.juulini AD 2017 toimuvad Tallinna vanalinnas XVIII keskaja päevad, mil Raekoja plats ja Niguliste kiriku ümbrus muutuvad õitsvaks hansalinnaks.

Tele/raadio
Viljandi KultuuriakadeemiaViljandi Kultuuriakadeemia
Uus lennusaade jõuab telerisse!

Sel kevadel lendab laia maailma õnne otsima Viljandi Kultuuriakadeemia 11. lend näitlejaid ja lavastajaid. See on erakordne kursus, sest esimest korda eesti teatriõppe ajaloos on üks kursus, kus pooled särasilmsed noored on eesti ja pooled vene emakeelega. ETV tegi saate sarjast "Lennud".