Vastlapäeval naised tööd tegema ei pea ({{commentsTotal}})

Täna on vastlapäev ning Eesti Vabaõhumuuseumi ürituste korraldaja Vivian Siirman rääkis täna hommikul "Terevisioonis" vastlakommetest.

"Naised tööd tegema ei pea, sest vastlapäeval soovitakse linaõnne. Ja kuna linatööd on enamasti olnud kõik naistetööd, siis sellel päeval arvati, et parem tööd mitte teha, minna hoopis kõrtsi või mäe peale liugu laskma. Naisterahvad kõik peavad täna oma juuksed ilusaks tegema, kuna lina näeb välja nagu pats. Vastlapäev eelkõige on seotud kirikukalendriga, sest vastlapäeva järgselt algap suur paast, mis lõppeb lihavõttega. See rasvase toidu söömine on pärand katoliiklikust ajast. Vastlakukkel on Eestis laiemalt levinud 1920-30ndatel, kui majadesse jõudsid ka pliidid, kus sai sellist peenemat saia küpsetada ja sai ka maitseaineid sinna panna," rääkis Vivian Siirman.

Vastlapäeval peetakse üle Euroopa ka karnevale, kuid Eestis karnevali traditsiooni säilinud ei ole.

Vastlapäev on kristlikus kirikukalendris ja eesti rahvakalendris tuhkapäevale eelnev päev ehk viimane päev enne ülestõusmispühadele eelnevat varakevadist seitsmenädalast suurt paastu.

Toimetaja: Madis LaurVideo: Müncheni loomaaia jääkarupoeg sai nimeks Quintana

Kaks nädalat tagasi suri ootmatult Berliini loomaaia külastajate suur lemmik jääkarupoeg Fritz kõigest nelja kuu vanusena. Nüüd on Saksa karusõprade pilgud pööratud Müncheni poole.

Selgusid "Ringvaate" Terasmikrofoni nominendid

Juba neljandat aastat annab "Ringvaate" toimetus välja Terasmikrofoni preemia näitlejale, kes on andnud saates kõige meeleolukamaid intervjuusid.

Lisapealkiri
Eurovisioon
Kreml eeldab, et Ukraina vaatab Vene eurolauljannat puudutava otsuse üle

Kreml teatas, et peab ebaõiglaseks Ukraina otsust mitte lubada riiki Eurovisioonil Venemaad esindama pidanud lauljannat, ning seetõttu eeldab Moskva, et otsus vaadatakse ümber.

Inimesed
Hannes Hermaküla tegi eriolümpial intervjuu J. F. Kennedy õepojaga

Eriolümpia Eesti Ühenduse patroon Hannes Hermaküla naasis eriolümpialt ja tõdes, et see üritus liigutas teda hingepõhjani. Lisaks õnnestus tal teha intervjuu endise USA presidendi J. F. Kennedy õepojaga.

elu
Brüssel valmistub lillefestivaliks

Kalendri järgi on kevad käes, kuigi Eestis veel mitte nii silmnähtavalt ja kirgaste värvidega. Brüsselis valmistutakse lillefestivaliks, mis toimub üsna pea.

Tele/raadio
Üleskutse: joonistame Vikerraadio maailmakaardi

Vikerraadio tähistab 3. aprillil 50. sünnipäeva. Suurte pidustuste saatel tahab raadio panna maailmakaardile enda fännid.

Eesti Laul
Ove Musting Zelmerlöwi numbrist: nii närvesöövat ülekannet ma ei mäletagi

Selle nädala lõpus jagatakse esmakordselt Eesti tele- ja filmiauhindu lisaks saatejuhtidele ja näitlejatele ka kaadri taha jäävatele inimestele, näiteks operaatoritele ja režissööridele. Parima režissööri auhinna nominent Ove Musting rääkis "Ringvaates" Måns Zelmerlöwi esinemise näitel Eesti Laulu režiitöö keerukustest.