Esmaspäeval alustab juba üheksas Kuldse Maski festival Eestis ({{commentsTotal}})

Autor: Viktor Vasiliev

Üheksas teatrifestival Kuldne Mask toimub Tallinnas 14.-24. oktoobrini ning tutvustab viimaste hooaegade parimaid vene lavastusi, mis on olnud kas Venemaa riikliku teatripreemia Kuldne Mask nominentideks või laureaatideks.

Festivali avatükk on Eesti publikule juba varasemalt tuttava Oleg Tabakovi teatri etendus "Aasta, kui ma ei sündinud“, mille lavastajaks on Konstantin Bogomolov. Näidendi peaosa mängib Venemaa teatri legend Oleg Tabakov . Isa kõrval astub lavale ka tema poeg Pavel Tabakov. Tükk jõuab Rahvusooper Estonia lavale 14. ja 15. oktoobril, teatas festival.

16. ja 15. oktoobril kantakse NO99-s ette ka vähetuntud Sankt-Peterburgi A. Brjantsevi nimelise Noorsooteatri  lavastus "Delhi tants“, mille lavastas Dmitri Volkostrelov. Just tänu Kuldse Maski žürii eripreemia võitjale Volkostrelovile tegi see teater läbimurde ja jõudis Venemaa parimate teatrite sekka.

Festivali programmi kuulub samuti  Tšingiz Aitmatovi sõnadeta etendus "Ema põld“ (Puškini nimeline teater, Moskva). Maksim Zemljanski lavastatud tükk jõuab teatri NO99 lavale 18. ja 19. oktoobril.

21. ja 22. oktoobril esitleb F. Volkovi nimeline draamateater (Jaroslav) Rahvusooper Estonia laval Jevgeni Martšelli näidendit "Nimetu“, mis võitis Venemaa tähtsaima teatripreemia Kuldne Mask parima suurlavastuse kategoorias. Kuldse Maski peaauhinna parima meesnäitleja kategoorias  saavutas  rolli eest selles lavastuses Jaroslavi teatri näitleja Vitali Kištšenko.

Festivali lõpetab 23. ja 24. oktoobril etenduv Lev Dodini tõlgendus Friedrich von Schilleri näidendist “Salakavalus ja armastus“ (Väike Draamateater – Euroopa Teater, Sankt-Peterburg). Nimetatud tükil on suur šanss saada järgmise aasta Kuldse Maski festivalil pärjatuks. Lavastuse peaosades mängivad noored Venemaal juba tuntust kogenud näitlejad Jelizaveta Bojarskaja, Ksenia Rappoport ja Daniil Kozlovski

Teatrifestival "Kuldne Mask Eestis” toimub alates 2005. aastast, selle aja jooksul on festivali külastanud üle 30 000 vaataja. Erinevatel aastatel on etendusi antud Viljandis, Tartus, Jõhvis ja Kohtla-Järvel.

Kuldne Mask on Venemaa Teatriliidu 1994. aastal asutatud rahvuslik teatripreemia, millega pärjatakse teatrikunsti kõigi žanrite lavastusi: ooperit, balletti, operetti ning muusikali ja nukuteatrit. 

Festivali raames toimuvad seminarid, meistriklassid ning loengud. Kõikidel etendustel on eestikeelne sünkroontõlge.

Toimetaja: Kerttu KaldojaInimesed
93-aastane Richard Rooden tegi oma 66. orienteerumishooaja avastardi

93-aastane Richard Rooden on Eesti eakaim orienteeruja. Oma 66. orienteerumishooaja avavõistluse tegi ta kodustel Kohtla-Nõmme radadel.

elu
Mai Palling õppis kohvi peale joonistama

Reedel ja laupäeval toimub Tallinnas kultuurikatlas kohvifestival ning reporter Mai Palling käis proovimas, kui hea kohvikunstniku ranne tal on.

Tele/raadio
estraadisangaridestraadisangarid
"Estraadisangarite" viimane osa keskendub Kikerpuu ja Naissoo loometeele

Eesti tuntud ja tunnustatud hitimeistreid Kustas Kikerpuud ja Uno Naissood ühendas suur armastus džässmuusika vastu ning aastakümnete pikkune panus meie muusikaõpetusse.

Eesti Laul
Ove Musting Zelmerlöwi numbrist: nii närvesöövat ülekannet ma ei mäletagi

Selle nädala lõpus jagatakse esmakordselt Eesti tele- ja filmiauhindu lisaks saatejuhtidele ja näitlejatele ka kaadri taha jäävatele inimestele, näiteks operaatoritele ja režissööridele. Parima režissööri auhinna nominent Ove Musting rääkis "Ringvaates" Måns Zelmerlöwi esinemise näitel Eesti Laulu režiitöö keerukustest.